Za i przed obiektywem

W niedzielę, 27 marca 2011 sporo osób odwiedziło wernisaż fotografa debiutanta. Mowa o Łukaszu Rembasie, współtwórcy m.in. „Chińskiej wioski”, który swoje prace prezentował w hallu Konińskiego Domu Kultury. Kandydat na Wydział Reżyserii PWSFTViT w Łodzi, poza tym filmowiec-amator, projektant, stylista i znawca photoshopa bawi się filmową formą od kilku już lat – w Amatorskim Klubie Filmowym „Muza”. I poza nim.
Na wernisaż „Za i przed kamerą” złożyło się 20 fotografii w dużym formacie. Na 6 z nich widnieje autor pomysłów i wizaży (zdjęcia: Radek Gaj), zaś 14 innych osób sfotografował sam. Jego modelami są kuzynki, przyjaciółki, koledzy występujący w rozmaitych stylizacjach. – Uznaliśmy po wstępnym oglądzie, że te zdjęcia można pokazać szerszej publiczności – informuje Andrzej Moś, opiekun artystyczny „Muzy” w KDK. Łukasz od kilku lat realizuje swoje filmy w Klubie. Po raz pierwszy zaprezentował swoje zdjęcia. Wśród licznie przybyłej publiczności byli jego rodzice i babcia, która nie tylko upiekła świąteczne ciasto, lecz również nauczyła Łukasza szyć. Ta umiejętność przydała się podczas pracy nad stylizacjami. W wizażu pomagała mu z kolei jego przyjaciółka Ania Walczak, tancerka w hip hopowym zespole From the Top, make-up’istka i bohaterka jednej z fotografii. – Poznaliśmy się w klubie, na imprezie, odnaleźliśmy się na naszej klasie i tak się zaczęła nasza wspólna przygoda – informuje Ania. Przyjaciółka wystylizowała go na Lady Gaga. Jak oboje zdradzili, przygotowanie ostatecznego efektu trwało… 8 godzin i tylko biust Lady został zaprojektowany w photoshopie! Tata Łukasza z kolei wykonał wszystkie rekwizyty, m.in. mikrofon Marleny Dietrich w klimacie jej czasów.
Dzień przed wernisażem Łukasz otrzymał II nagrodę jury studenckiego na 23. Wielkopolskich Porównaniach Filmowych w Poznaniu za przesympatyczny film animowany „Wściekły/a”. – Zrobiliśmy go wspólnie z moim wychowankiem z kolonii – mówi Łukasz Lembas. – Wykonaliśmy na jego potrzeby 1700 zdjęć. Film został zrealizowany w technice diaporamy i zrealizowaliśmy go poza Klubem. Podobnie było z filmem nakręconym kamerką internetową – „Dżołana – before and after”, który również został pokazany tego dnia w Kinie „Oczko”. Łukasz zaprezentował także filmy „Pragnienie” i zwiastun najnowszego filmu fabularnego „Ucieczka”, który zamierza zaprezentować przed komisją artystyczną na egzaminie wstępnym do PWSFTViT w Łodzi.
W czasie tych pokazów widzowie mieli możliwość oglądać również film noszący dawniej roboczy tytuł „Ręce”. Obecnie nosi on miano: „Roli przypadku w sztuce współczesnej”. Ostatnią scenę w konwencji happeningu zagrali w niej statyści, m.in. konińscy dziennikarze i sympatycy Klubu „Muza”, oraz Dorota Gapska z działu medialnego KDK, Andrzej Moś oraz ochroniarz z firmy „Magnum”. Został on zrealizowany przez Malwinę Janasik i Bartka Krawca, zdjęcia w Atelier Kredka wykonał Jacek Kowalski, zaś montażem zajął się Tristan Tomczak, obecnie student warszawskiej szkoły filmowej Lindy i Ślesickiego.
Andrzej Moś, poinformował również, że na 23. Wielkopolskich Porównaniach I nagrodę za dokument „Moje pięć minut” (o grupie dorosłych aktorów-amatorów przygotowujących spektakl teatralny w KDK), zrealizowany niezależnie przez Zdzisława Siwika. – Zdzisław również należał do „Muzy” i robił tu swoje filmy, za które zbierał nagrody. W tej chwili pracuje u nas jako zawodowy montażysta, jest absolwentem łódzkiej Szkoły – zachęcał Andrzej Moś zgromadzonych. Dodał również: – Udział w takich konkursach, traktuję trochę jak poligon doświadczalny. Bardzo sobie cenię wszelkie uwagi jurorów. Dzięki nim będziemy mogli dopracować nasze produkcje i zgłosić je na najbliższy OKFA im. Prof. Henryka Kluby.